Co Sławosz Uznański-Wiśniewski robił w kosmosie? Oto lista zadań

Dziś zakończyła się kosmiczna misja Sławosza Uznańskieg-Wiśniewskiego. Kapsuła z astronautą wylądowała na Pacyfiku. Ale czym tak naprawdę Polak zajmował się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej? Zadań było sporo.
Co Sławosz Uznański-Wiśniewski robił w kosmosie? Oto lista zadań, fot. East News

Sławosz Uznański-Wiśniewski drugim Polakiem w kosmosie

15 lipca zakończyła się misja Ax-4, której jednym z członków był Sławosz Uznański-Wiśniewski. Załoga poleciała na Międzynarodową Stację Kosmiczną, aby przeprowadzić tam zaawansowane naukowe eksperymenty. Był to wielki moment dla całego świata, a szczególnie dla Polski – to drugi raz w historii, kiedy w kosmos poleciał Polak.

Sławosz Uznański-Wiśniewski ma 41 lat i pochodzi z Łodzi. Ukończył prestiżową uczelnię Université d'Aix-Marseille. Jest doktorem nauk technicznych, przez lata związany był z Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN i pracował przy jednym z najważniejszych projektów naukowych na świecie – Wielkim Zderzaczu Hadronów.

Misja kosmiczna była dla niego ogromnym wyróżnieniem. Stał się drugim Polakiem, który dostąpił tego zaszczytu – pierwszym był Mirosław Hermaszewski.

Co Sławosz Uznański-Wiśniewski robił w kosmosie?

Oczywiście misja kosmiczna Ax-4 nie była rekreacyjną podróżą dla wybranych. Każdy na pokładzie był wyszkolonym naukowcem. Sławosz Uznański-Wiśniewski miał zleconą listę zadań – eksperymentów z zakresu nauki i technologii, których wyniki przysłużą się do rozwoju tych dziedzin. Co znalazło się na tej liście:

Photon Grav – eksperyment związany z neurotechnologią. Chodzi o interfejs mózg-komputer, czyli sterowanie urządzeniami bez udziału mięśni. 2 lipca udało się to po raz pierwszy w historii, a cały projekt i sprzęt został wykonany w Polsce!

LeopardISS – eksperyment związany z trójwymiarowym mapowaniem terenu z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji.

Yest TradigradeGene – eksperyment z zakresu inżynierii genetycznej i biologii syntetycznej. Sprawdzono, czy modyfikacja drożdży genami niesporczaków poprawiają ich odporność na warunki kosmiczne.

Human Gut Microbiota – to z kolei dietetyka kosmiczna. Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie przebadany by sprawdzić, jak pobyt w kosmosie wpłynął na jego mikrobiotę jelitową.

AstroMentalHealth – celem tego eksperymentu jest analiza psychologiczna astronautów poddanych izolacji i przebywaniu w kosmosie.

Space Volcanic Algae – eksperymenty dotyczące biotechnologii i podtrzymywania życia. Sprawdzono, czy mikroalgi z systemów wulkanicznych na Ziemi są w stanie produkować tlen w kosmosie.

AstroPerformance (Mollis Textus) – to badanie dotyczące braku obciążenia nóg w kosmosie. Jak to działa na mięśnie i ścięgna i w jakim czasie ciało zregeneruje się po powrocie?

MXene in LEO – eksperyment miał na celu sprawdzenie stabilności nanomateriałów i technologii ubieralnych w przestrzeni kosmicznej.

EEG Neurofeedback – badania dotyczące neuropsychologii. Sprawdzono, czy treningi ziemskie skutecznie pomagają astronautom reagować na rzeczywisty stres na stacji.

Wireless Acoustics – badanie z zakresu inżynierii akustycznej. Zbadano nowoczesne czujniki hałasu monitorujące dźwięk na ISS.

RadMon-on-ISS – eksperymenty z zakresu radiacji kosmicznej. Zmierzono strumień i wpływ cząstek na działanie mikroprocesorów.

Stability of Drugs – te badania dotyczyły technologii leków i farmacji polimerowej. Sprawdzono, czy folia polimerowa może wydłużyć trwałość popularnych leków w warunkach kosmicznych.

Immune Multiomics – to z kolei dotyczyło epigenetyki kosmicznej. Chodziło o sprawdzenie, czy mikrograwitacja może modyfikować ekspresję genów i metylację DNA.

Źródło: WP Tech

Czytaj dalej: