Sprzedaż „szła świetnie”, a tu takie wieści. Kontrowersyjna książka o Andrzeju Dudzie wycofana z Empiku

Głośna książka Aleksandry Sarny „Debil. Studium przypadku”, poświęcona prezydentowi Andrzejowi Dudzie, została wycofana z oferty Empiku po licznych zgłoszeniach o naruszeniu prawa. Mimo to, jak zapewnia wydawca, publikacja cieszy się ogromnym zainteresowaniem i sprzedaje się na pniu. Co dalej z kontrowersyjnym tytułem?
Sprzedaż „szła świetnie”, a tu takie wieści. Fot. Shutterstock

„Debil. Studium przypadku”. Empik wycofuje książkę po zgłoszeniach

Empik zdecydował się na wycofanie ze sprzedaży audiobooka „Debil. Studium przypadku” autorstwa Aleksandry Sarny, wydanego przez Instytut Zarządzania Informacją. Jak poinformowała Anna Gut-Mostowy, rzeczniczka prasowa Empiku, decyzja zapadła po licznych zgłoszeniach dotyczących możliwości naruszenia przepisów prawa, w tym art. 135 par. 2 kodeksu karnego, który przewiduje karę do trzech lat więzienia za publiczne znieważenie Prezydenta RP.

Informujemy, że podjęliśmy decyzję o tymczasowym wstrzymaniu sprzedaży książki „Debil. Studium przypadku” w oparciu o liczne zgłoszenia dotyczące możliwości naruszenia przez powyższą publikację przepisów prawa, tj. art. 135 par. 2 kodeksu karnego – przekazała Presserwisowi Anna Gut-Mostowy.

„Aktualnie prowadzimy postępowanie wyjaśniające w przedmiocie powyższej publikacji. W zależności od jego finalnego wyniku podejmiemy decyzję o ewentualnym przywróceniu tytułu do sprzedaży” – dodała.

Wydawca: „sprzedaż idzie świetnie”

Jan Piński, prezes Instytutu Zarządzania Informacją i prowadzący kanał „Kulisy Polityki” na YouTube, nie kryje zadowolenia z wyników sprzedaży.

Zleciliśmy przygotowanie dodatkowych 6 tys. egzemplarzy – mówi Presserwisowi.

„Pierwszy nakład w wysokości 3 tys. egzemplarzy sprzedał się niemal od ręki. Z dodatkowego nakładu sprzedano już połowę. Nie mam jeszcze danych o wynikach sprzedaży «Debila» w formacie audiobooków, ale oprócz Empiku można je było dostać na Story.pl, w Audiotece, Legimi i oczywiście na naszej stronie sprzedażowej. Nie przypuszczam, by decyzja tej platformy istotnie wpłynęła na wyniki sprzedaży tej pozycji” – podkreśla Piński. Według wydawcy, decyzja Empiku może być podyktowana obawami przed oskarżeniami o zniesławienie głowy państwa.

To obawy na wyrost. Prokuratura pod rządami PiS skierowała wprawdzie przeciwko Jakubowi Żulczykowi akt oskarżenia, ale sądy umorzyły postępowanie – komentuje.

Sprawa Żulczyka – precedens w tle

Wycofanie książki z Empiku to nie pierwszy przypadek, gdy krytyka prezydenta Dudy wywołuje prawne reperkusje. Przypomnijmy, że po wyborach prezydenckich w USA w 2020 roku, Andrzej Duda napisał na Twitterze: „Gratulacje dla Joe Bidena za udaną kampanię prezydencką; w oczekiwaniu na nominację Kolegium Elektorów Polska jest zdeterminowana, by utrzymać wysoki poziom i jakość partnerstwa strategicznego z USA”. W reakcji na ten wpis pisarz Jakub Żulczyk napisał na Facebooku:

Nigdy nie słyszałem, aby w amerykańskim procesie wyborczym było coś takiego, jak nominacja przez Kolegium Elektorskie. (...) Joe Biden jest 46 prezydentem USA. Andrzej Duda jest debilem.

Prokuratura skierowała przeciwko Żulczykowi akt oskarżenia o znieważenie prezydenta. Sąd pierwszej instancji sprawę umorzył, uznając, że przepis dotyczący znieważenia głowy państwa nie powinien wykluczać prawa do formułowania krytycznych, nawet bardzo ostrych ocen, o ile służą one debacie publicznej. Sąd apelacyjny utrzymał wyrok, a Sąd Najwyższy oddalił kasację prokuratury.

Czytaj dalej: