Zakopane: zaginięcia dzieci
W mediach społecznościowych możemy zauważyć wzrost liczby postów, które dotyczą zniknięć dzieci. Kilka dni temu (3 lipca) poszukiwano ośmiolatka, który zgubił się w okolicach ul. Strążyskiej w Zakopanem. W Poroninie szukano 11-latka, a dzień później funkcjonariusze interweniowali na Krupówkach, gdzie zniknął trzylatek. Wszystkie pociechy zostały szczęśliwie odnalezione.
Apelujemy do rodziców i opiekunów, aby szczególną opieką objąć najmłodszych zwłaszcza w wysokim sezonie turystycznym, gdy na Podhalu przebywają dziesiątki tysięcy turystów i o zagubienie się w tłumie jest niezwykle łatwo – przekonują zakopiańskie służby.
Asp. sztab. Roman Wieczorek, w rozmowie z WP, wyjaśnił, że najwięcej dzieci gubi się w okolicach Krupówek lub Gubałówki, czyli w miejscach atrakcyjnych dla turystów. Na szczęście zagubiony malec wraca do rodziców po 15-30 minutach.
Skala jest zatrważająca, bo praktycznie codziennie takie zgłoszenia otrzymujemy. Widać, że turyści świetnie się czują pod Tatrami. Do tego stopnia, że zapominają o swoich pociechach – mówi oficer prasowy.
Zaginięcia dzieci nad morzem
Nie inaczej jest po drugiej stronie kraju, czyli nad morzem. Jeszcze przed startem wakacji, w Stegnie zaginął mały chłopiec, a później dziewczynka, która po dwóch godzinach została znaleziona 10 km dalej. W ostatnią niedzielę na sopockiej alejce zgubił się 3-latek. Malca odnaleziono już po kilkunastu minutach.
Zagninięcie dziecka: co robić
Pomorska Policja przygotowała specjalny materiał, w którym krok po kroku poinstruowała, co robić w sytuacji, kiedy zorientujemy się, że nasz kilkulatek rozpłynął się w powietrzu.
- Nie szukaj po cichu! Zamiast imienia, krzycz opis wyglądu: „Szukam chłopca, 3 lata, blond włosy, niebieska czapka”!
- W dużych obiektach zgłoś obsłudze lub ratownikowi – mogą nadać komunikat
- Na plaży poproś ratowników o pomoc z wieży obserwacyjnej
Jak natomiast przygotować dzieci na takie zdarzenia?
- Małe dziecko powinno zostać w miejscu, gdzie ostatni raz widziało rodzica
- Starsze może udać się do ustalonego punktu spotkania
- Dziecko powinno szukać pomocy u policjanta, ratownika, ochrony lub zaufanej osoby (np. innej mamy)
- Ucz dziecko, że może głośno krzyczeć, by zwrócić uwagę otoczenia
Źródło: WP