Wyjście z domu i pokonanie pięciu kilometrów pieszo to ponad godzina marszu. Tą samą trasę na rowerze przejedziemy w około 15 min, zużywając cztery razy mniej energii. Na świecie jest już ponad miliard rowerów – to jeden z najpopularniejszych i najwydajniejszych sposobów transportu.
Prosta konstrukcja, genialna biomechanika
Rower składa się z dwóch kół, ramy, układu korbowo-łańcuchowego i przekładni. W czasie marszu lub biegu nasze nogi realizują duże, wahadłowe ruchy, podnosząc masę kończyn i pokonując grawitację. Na rowerze nogi wykonują węższy, okrężny ruch – mięśnie ud i łydek pracują w stałym zakresie, co ogranicza straty energii.
Koła, które „całują” asfalt
Podczas chodzenia każde postawienie stopy powoduje mikrowstrząs i częściową utratę energii na dźwięk i drgania. Rower eliminuje te straty dzięki tocznemu kontaktowi opony z nawierzchnią – opona „całuje” asfalt, a obracające się koło przekłada każdy obrót pedałów w ruch do przodu bez uderzeń czy hamowania.
Przekładnie w służbie mięśni
Mięśnie ludzkie tracą wydajność przy zwiększającej się prędkości skurczu – stąd sprint jest bardziej męczący niż lekki bieg. Rowerowe przerzutki pozwalają utrzymać obciążenie w optymalnym zakresie: gdy przyspieszamy lub pokonujemy wzniesienie, zmieniamy bieg, by nogi pracowały w swojej „strefie komfortu”. To jak mieć osobistego trenera, który dostosowuje wysiłek w czasie rzeczywistym.
Kiedy spacer zyskuje przewagę
Rower nie zastąpi marszu w każdym terenie. Przy bardzo stromych podjazdach (powyżej około 15 % nachylenia) okrężne ruchy nóg przestają być efektywne i lepiej sprawdza się pełen zakres wyprostu stawu kolanowego, jak podczas chodzenia. Analogicznie, przy zjazdach powyżej 10 % nachylenia jazda staje się niemal bezwysiłkowa, podczas gdy chodzenie może obciążać stawy i wymagać stabilizacji.
Liczby nie kłamią
- Jazda na rowerze jest co najmniej czterokrotnie bardziej energooszczędna niż spacer.
- W porównaniu z bieganiem efektywność rośnie aż ośmiokrotnie.
Te wartości wynikają z ograniczenia trzech głównych źródeł strat energii: dużych ruchów kończyn, uderzeń o podłoże i spadku wydajności mięśni przy dużych prędkościach skurczu.
źródło: independent.co.uk