Zmiana przegłosowana. Sejm przesunął granicę wieku emerytalnego o 5 lat

To już pewne – Sejm przyjął ustawę, która wydłuża wiek pracy komorników sądowych aż do 70 lat. Nowe przepisy budzą emocje i pytania, zwłaszcza w kontekście obaw Polaków o wydłużenie wieku emerytalnego. Sprawdzamy, co oznacza ta zmiana i kogo dotyczy.
Fot. Shutterstock

Będą pracować do 70. roku życia. Sejm przegłosował nowelizację ustawy

To już pewne – Sejm przyjął nowelizację ustawy o komornikach sądowych, która przesuwa granicę wieku obligatoryjnego odwołania komornika z urzędu z 65 na 70 lat. Za zmianami głosowało 234 posłów, przeciw było 174, a 19 wstrzymało się od głosu. Nowe przepisy oznaczają, że komornicy nie będą już musieli przechodzić na emeryturę w wieku 65 lat. Jak podkreślono w uzasadnieniu:

Przyznanie prawa do wykonywania zawodu do czasu osiągnięcia 70. roku życia nie wyłącza możliwości przejścia na emeryturę z chwilą osiągnięcia przez komornika wieku uzasadniającego nabycie uprawnień emerytalnych.

Innymi słowy, komornik będzie mógł przejść na emeryturę wcześniej, jeśli tylko będzie miał takie prawo i chęć.

Koniec „dyskryminacji” komorników?

Zmiany przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Wiceminister Arkadiusz Myrcha podczas prac legislacyjnych podkreślał, że dotychczasowe przepisy były niekorzystne dla komorników: 

Za czasów rządów PiS wprowadzono zasady „dyskryminujące wobec komorniczej grupy zawodowej na tle pozostałych zawodów prawniczych” , w których granica wieku wykonywania zawodu jest określona na poziomie 70 lat” – mówił.

Wskazywał również, że sądy administracyjne „jednoznacznie i w sposób zgodny wskazały na dyskryminacyjny charakter tych przepisów. Zarówno w kontekście polskiej konstytucji, jak i przepisów unijnych, gdzie cała grupa zawodowa została potraktowana w sposób odrębny w stosunku do pozostałych grup zawodowych – na przykład notariuszy”.

Jak wygląda sytuacja w innych zawodach prawniczych?

W przypadku notariuszy minister odwołuje z urzędu po ukończeniu 70. roku życia. Sędziowie mogą pracować do 65 lat, ale jeśli złożą odpowiednie oświadczenie i przedstawią zaświadczenie zdrowotne, mogą pracować nawet do 70. roku życia – o ile zgodzi się na to Krajowa Rada Sądownictwa. Z kolei adwokaci i radcowie prawni nie mają ustawowo określonej górnej granicy wieku wykonywania zawodu. Nowelizacja znosi także maksymalny, sześcioletni okres trwania asesury komorniczej. Od teraz asesorzy będą mogli zdobywać praktykę bez ograniczeń czasowych.

Zasadny powrót do poprzednich rozwiązań ustawowych, w których nie było określonej daty granicznej zmuszającej asesora do złożenia wniosku o powołanie na stanowisko komornika w chwili, w której może nie być na to gotowy – czytamy w uzasadnieniu.

Opozycja krytykuje, Senat zdecyduje

Nowelizację krytykował PiS. Sebastian Kaleta, były wiceszef MS, przypominał, że w wyniku poprzedniej reformy liczba komorników wzrosła dwukrotnie. Wniosek PiS o odrzucenie projektu nie uzyskał jednak większości. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Źródło: PAP

Czytaj dalej: